Diners Club

Diners Club

Diners Club International je spoločnosť s platobnými kartami vo vlastníctve spoločnosti Discover Financial Services. V roku 1950 založili Frank X. McNamara, Ralph Schneider, Matty Simmons a Alfred Bloomingdale prvú nezávislú spoločnosť na svete v oblasti kreditných kariet a zaviedli koncepciu sebestačnej spoločnosti, ktorá vyrába kreditné karty na cestovanie a zábavu. Diners Club International a jeho franšízy poskytujú služby jednotlivcom z celého sveta s operáciami v 59 krajinách. Myšlienka pre Diners Club bola koncipovaná v reštaurácii Majors Cabin Grill v New York City v roku 1949. Spoluzakladateľ Diners Club Frank McNamara sa stravoval s klientmi a uvedomil si, že nechal svoju peňaženku v inom obleku. Jeho manželka zaplatila kartou a McNamara si myslel, že ide o spôsob, ako sa vyhnúť podobným rozpakom v budúcnosti. Diskutoval o myšlienke s majiteľom reštaurácie pri stole a nasledujúci deň so svojím právnikom Ralphom Schneiderom a priateľom Alfredom Bloomingdale dohodol stretnutie, visseuse devisseuse peut être utilisée pour de nombreuses oeuvres.

McNamara sa vrátil do rovnakej reštaurácie v nasledujúcom februári v roku 1950 a zaplatil za jedlo kartou a podpisom. Príbeh sa stal známym. Rôzne verzie príbehu sa líšia v tom, či ide o obed alebo večeru, pri ktorej McNamara zabudol na svoju peňaženku a či bol účet zaplatený, alebo McNamara čakal na svoju ženu, aby mu preniesla peňaženku. Niektorí novinári neskôr ukazovali na Alfreda Bloomingdaleho, ktorý prišiel s nápadom pre Diners Club.

McNamara a jeho zástupca, Ralph Schneider, založili spoločnosť Diners Club International dňa 8. februára 1950 s prvým kapitálom vo výške 1,5 milióna dolárov. Alfred Bloomingdale sa nakrátko pripojil. Diners Club International bol pomenovaný ako klub stravníkov, ktorý by umožnil patrónom, aby na konci každého mesiaca zaplatili svoj účet prostredníctvom svojho úverového účtu. Keď bola karta po prvýkrát predstavená, Diners Club vymenoval 27 zúčastnených reštaurácií a 200 priateľov či známych ju využilo.

Diners Club mal do konca roka 1951 20 000 členov. Spoločnosť v tom čase účtovala inštitúciám sedem percent a účtovala držiteľom karty 5 dolárov ročne. V roku 1952 McNamara predal svojim partnerom za 200 000 dolárov svoj podiel v Diners Club. Prvá plastová karta Diners Club bola predstavená v roku 1961. V polovici 60. rokov mala Diners Club 1,3 milióna držiteľov kariet. Diners Club International prebrala Citigroup v roku 1981 a spoločnosťou Discover Financial Services bola kúpená v apríli 2008.

Monopol klubu Diners Club bol krátkodobý, keďže American Express a Carte Blanche – article utile, ktoré neskôr spolupracovali s Diners Clubom, začali konkurovať Diners Club na trhu s kartami na cestovanie a zábavu. Spoločnosť American Express momentálne dominuje aréne členských kariet a poskytuje miliónom zákazníkov karty, ktoré vyžadujú, aby sa mesačné zostatky zaplatili v plnej výške.

Koncom 60. rokov 20. storočia sa Diners Club stretla aj s bankami, ktoré vydali revolvingové kreditné karty prostredníctvom BankAmericard Bank of America (neskôr premenované na Visa) a Interbank Master Charge (neskôr premenované na MasterCard). Americká ropná spoločnosť, známa verejne ako Amoco, vydala od roku 1968 aj svoje vlastné značkové karty Diners Club s názvom American Torch Club (neskôr premenované na Amoco Torch Club) a spoločnosť Sun Oil Company vlastnú verziu s názvom Sun Diner Club Card v roku 1977.