Pán prsteňov

Pán prsteňov

Pán prsteňov je epický román plný fantázie, ktorý napísal anglický autor a učenec J. R. R. Tolkien. Príbeh sa začal ako pokračovanie Tolkienovho románu Hobbit z roku 1937, ale nakoniec sa vyvinul do oveľa väčšieho diela. Napísaný postupne medzi rokmi 1937 a 1949, Pán prsteňov je jedným z najpredávanejších románov, ktoré boli kedy napísané http://www.expertosenplanchado.com, s viac ako 150 miliónmi predaných kópií.

Titul románu odkazuje na hlavného antagonistu príbehu, temného lorda Saurona, ktorý v skoršom veku vytvoril jeden prsteň, aby vládol ostatným prsteňom, ako poslednú zbraň v jeho kampani dobývať a vládnuť nad celou Stredozemou. Príbeh sa odohráva práve v nej a v priebehu vojny očami jeho postáv približuje dej, a sú to nielen hobbiti Frodo Baggins, Sam Gamgee, Meriadoc Brandybuck a Pippin, ale aj hlavných spojenci na cestách: muž Arathorn, Strážca severu a Boromír, kapitán Gondoru; Gimli, trpasličí bojovník; Legolas, elfský princ; a Gandalf, sprievodca.

Dielo bolo pôvodne zamýšľané Tolkienom ako jedno z dvojdielneho súboru, druhým bol Silmarillion, ale tento nápad bol zrušený jeho vydavateľom. Z hospodárskych dôvodov bol Pán prsteňov publikovaný v troch zväzkoch v priebehu roka od 29. júla 1954 do 20. októbra 1955. Tri zväzky boli nazvané Spoločenstvo prstenca, Dve veže a Návrat kráľa. V štruktúre je román vnútorne rozdelený na šesť kníh, s niekoľkými prílohami podkladového materiálu, ktoré sú na konci. Niektoré vydania kombinujú celú prácu do jedného zväzku. Pán prsteňov odvtedy bol opakovane prepisovaný a preložený do 38 jazykov.

Vplyv na príbeh Pána prsteňov určite mala filológia, mytológia, náboženstvo a autorova nechuť o účinky industrializácie, ako aj skoršie fantazijné diela a Tolkienove zážitky v prvej svetovej vojne. Tieto inšpirácie a témy často Tolkien poprel sám. Pán prsteňov má veľký vplyv na modernú fantáziu.

Trvalá popularita Pána prsteňov viedla k početným odkazom v populárnej kultúre, založení mnohých spolkov fanúšikmi Tolkienových diel a publikovaní mnohých kníh o Tolkienovi a jeho dielach. Pán prsteňov inšpiroval a naďalej inšpiruje umelecké diela, hudbu una de estas planchas, filmy a televíziu, videohry a následnú literatúru.

Príbeh začína v Shire, kde hobbit Frodo Baggins zdedí prsteň od Bilba Bagginsa, jeho bratranca a opatrovníka. Hobbit si neuvedomuje vplyv prsteňa, ale Gandalf, čarodejník a starý priateľ Bilba, ho podozrieva, že sa za ním skrýva Sauronov prsteň. O mnoho rokov neskôr, po tom, ako Gandalf potvrdil svoje podozrenie, rozpráva Frodovi o histórii prsteňa a radí mu, aby ho vzal zo Shire. Frodo vystupuje spolu so svojim záhradníkom a priateľom, Samwise Gamgeem a dvomi bratrancami, Merrym a Pippinom.

Dostanú do mesta Bree, kde očakávajú stretnutie s Gandalfom. Namiesto toho sa stretávajú s mužom menom Strider, ktorého spomenul Gandalf v liste. Strider presviedča hobbitov, aby ho vzali zo sebou ako vodcu a ochrancu. Na kopci sú opäť napadnutí čiernymi jazdcami, ktorí zrania Froda. Strider bojuje s ohňom a vedie hobbitov smerom k elfovskému útočisku Rivendell. Strider je odhalený ako Aragorn, Isildurov dedič. Gandalf uvádza, že Sauron zranil Sarumana, šéfa čarodejníkov. Rada rozhodne, že prsteň musí byť zničený, ale to môže byť vykonané iba v ohnisku vrchu Doom v Mordore, kde bola vyrobený. Frodo vezme túto úlohu na seba. Spoločenstvo prsteňa má deväť členov: Frodo, Sam, Merry, Pippin, Aragorn, Gandalf, Gimli, Legolas a Boromir.